ביטוח רכב


כשקונים רכב לא נוהגים עליו בדרך כלל עד להחלת הביטוח על הרכב. ביטוח רכב כולל למעשה שלושה סוגי ביטוחים: ביטוח חובה, ביטוח צד ג' וביטוח מקיף. כאשר ביטוח חובה חברת הביטוח מתחייבת לכסות נזקי גוף, וביטוח צד ג מכסה נזקים שאנחנו גרמנו לרכב אחר ביטוח מקיף הוא ביטוח שמכסה נזקים עבור הרכב שלנו וגם עבור צד ג'. במאמר הבא נמנה בפניכם את הצעדים להחלת תביעת ביטוח הרכב שרכשנו. 
זה קורה, וקורה הרבה. אנחנו באים להתחיל עוד יום שיגרתי ומגלים שהנסיעה שלנו לעבודה תתעכב כי הרכב נגנב, או נפרץ ונגרם לו נזק. מכאן מתחילה פרשת התביעה לחברת הביטוח מכוח ביטוח הרכב שרכשנו. מה הצעדים שקודמים לפנייה לחברת הביטוח?

הגשת תלונה במשטרה
ראשית, ללא קשר לביטוח, גניבת רכב או גרימת נזק לרכב היא בגדר עבירה פלילית שעליה יש לדווח. רבים חושבים שצעד הפנייה למשטרה הוא בזבוז זמן עבורם, אך זהו צעד ראשון והכרחי לבניית התביעה. חשוב שהגשת התלונה תהיה מתועדת. מה גם שהיו מקרים רבים שהמשטרה איתרה את הרכב הגנוב והשיבה לבעליה. עבור חברת הביטוח זהו תיעוד לשעת גילוי קרות מקרה הביטוח וליום. 
לאור התיאור שלכם למשטרה, יוחלט אם לשלוח למקום האירוע חוקר. במקרה של גניבה יינתן לכם אישור משטרתי איתו עליכם לגשת לחברת הביטוח. 
באם נגרם נזק משמעותי  לרכב ויש צורך לגרור אותו, יש כיסוי שנרכש בנפרד והוא נקרא : "שרותי גרירה". בדרך כלל כיסוי זה נמכר עם הביטוח המקיף. כאשר הרכב נגרר למוסך, יוזמן מטעם חברת הביטוח או מטעמכם שמאי להערכת שווי הנזק שנגרם לרכב. 

בודקים את הרכב והפוליסה
בדרך כלל במעמד רכישת פוליסת ביטוח מקיף לרכב, חברת הביטוח תבקש הצהרת מיגון לרכב. קודנית או אזעקה. חברת הביטוח דורשת את המיגון כתנאי להחלת פוליסת ביטוח מקיף, כדי למנוע מקרי נזק. אם לא עמדנו בדרישות המיגון, או אם הרכב היה פתוח, או כל דבר שיכול להכנס תחת ההגדרה "פירצה קוראת לגנב" – חברת הביטוח לא תשלם את מקרה התביעה. באם יש יכולת לחברת הביטוח להוכיח זאת, בהתאם להערכות שמאי ותלונת המשטרה, היא תוכיח כי אין לה חבות בהתאם לתנאי הפוליסה. 
יש לזכור שביטוח מקיף לרכב, מטרתו לכסות את נזקי הרכב מכל אפשרות : תאונות, גניבות, פריצות, אסונות טבע וכיו"ב. נדרשת השתתפות עצמית כדי לפתוח תביעה בהתאם לגובה ההשתתפות בפוליסה. לכן רבים תוהים באשר לפתיחת תביעה במקרי נזקים לרכב, אם עלות השתתפות עצמית גבוהה מערך הנזק, לא כדאי למבוטח לתבוע את חברת הביטוח עקב ביטול סעיף היעדר תביעות לעתיד. דבר שיכול לייקר פוליסות ביטוח לשלוש שנים הבאות.
 
באם הוחלט לבסוף כן לתבוע את הביטוח המקיף, פונים לחברת הביטוח עם אישור משטרה, חוות דעת שמאי , אם בוצעו תיקונים או בדיקות במוסך, קבלות מקוריות ומבקשים לפתוח תביעה. התביעה אמורה להבדק עד 30 יום מרגע הגשת כל המסמכים לחברת הביטוח . 
ביטוח מקיף לרכב- תחשבו האם כדאי לאבד את הרכב ושוויו הכספי, תמורת כמה אלפי שקלים בתחילת השנה הביטוחית?