רוצה לחסוך לילד שלך?

חיסכון לילדים הוא מה שלמעשה עשוי  להבטיח לילדינו התחלה רכה. בין אם מטרת החיסכון הוא ללימודים לחתונה דירה. חיסכון לילדים מדובר על חיסכון לטווח ארוך שיש לשים לב למספר גורמים על מנת להבטיח השקעה טובה לכסף. מספר טיפים בסיסיים שיש לשים לב אליהם בטרם אנו קובעים חיסכון לילדים
מועד תחילת החיסכון – כמובן שהכי מומלץ לחסוך לילדים עוד מהמשכורת הראשונה שמקבלים לאחר הגעתו של הרך הנולד הביתה.  במציאות, אחרי כל ההתרגשות החולפת, ועד שמחליטים על מסלול חיסכון מתאים, לוקח זמן. אז כמה שיותר מוקדם יותר טוב, אבל תמיד טוב להתחיל.

גובה ההפקדה החודשית – יש לזכור כי החיסכון לילדים הוא ארוך טווח. לאורך השנים, או נתונים לשינויים במצבנו הכלכלי.  מומלץ שהמסלול החיסכון שבחרנו יהיה נתון לשינויים בגובה ההפקדות. לא מדובר על שינויים גבוהים במיוחד, כיוון שבמטרה לחסוך סכום נאה לילד, צריך לשמור על גובה הפקדה סביר. בשנים שהמצב הכלכלי יחסית רע אפשר לכוון בהתאם את גובה ההפקדה המתאימה, ובשנים שהמצב משתפר, נוכל לפצות. 

תכנון החיסכון לילד לפי תכנון משפחה – כבר מהילד הראשון כדאי שזוג ההורים יחשוב, כמה ילדים הוא מתכנן לעתיד. כדי שכל ילד יהנה מסכום חיסכון שווה, מומלץ לחשוב על הפקדה חודשית שתהיה בסך הכל לכל הילדים כאפשרית מבחינת מצב הכלכלי של ההורים. כשזוג חוסך 300 שח לילד בחודש, יבוא יום שיצטרפו ילדים נוספים למשפחה וה- 300 יהפוך ל -900 ש"ח בליווי עוד הוצאות של ילדים נוספים. 
מעבר קל . האם ניתן לעבור בין מסלולי חיסכון או להעביר את החיסכון לחברה אחרת, ללא קנסות. יש חברות שמציעות חסכונות ארוכי טווח במסלולים אטרקטיביים, אבל יכול להיות שהמסלול באיזה שהוא שלב לא יניב תשואות חיוביות, או שיתווספו מסלולים אטרקטיביים יותר, יש לשים לב כי לא התחייבתם למסלול אחד או לחברה אחת לכל השנים. אם יש קנסות, מה גובה הקנס, והאם יש בו כדי לפגוע בסכום החיסכון שצברנו
מסלול השקעה.  רבים נוטים לחשוב שכדאי שהכסף יהיה במסלול סולידי, כי רווחת הדיעה כי מסלולים מנייתיים יש להם נטיה להפסיד. לא בהכרח נכון. מסלולים מנייתיים לאורך שנים בסיכומו של דבר עשויים להניב השקעה טובה יותר היות והריבית שמקבלים על מסלולים אלה גבוהה יותר והתשואה הופכת למשתלמת. יש להסתכל מספר שנים קדימה. 

דמי ניהול ועמלות. דמי ניהול נגבים פעם בשנה כאחוז מגובה ההפקדה החודשית וכאחוז מגובה הצבירה. יש לבדוק לא רק אם החברה שבה אנו משקיעים את כספנו היא בעלת ביצועי השקעה טובים, אלא גם מה דמי הניהול שהיא מציעה. בתום תקופת החיסכון לא נרצה לגלות שסכום נכבד מאוד ממה שחסכנו עברו לדמי ניהול ועמלות על פעולות בחיסכון. 
יכולת מעקב נוחה. כיום כל בית השקעות או בנק מאפשר גישה נוחה בכל שעה לצפייה באינטרנט בתכנית החיסכון, כמה צברה ומה השיגה מבחינת תשואה. אל תסתמכו רק על הדוח הרבעוני או השנתי שאתם מקבלים בדואר. יכולת מעקב באינטרנט יכולה היא רגישה הרבה יותר לשינויים, ואתם יכולים להגיב לשינויים מוקדם יותר. 
אם כן, חיסכון לילדים הוא מוצר נפוץ. היום מציעים חיסכון לילדים בבנק, בתי השקעות חברות ביטוח. יש לבחון מספר מקומות וכמה שיותר , בטרם אנו משקיעים את כספנו עבור ילדינו. חיסכון ילדים להתחלה נוחה יותר בעתיד .